XX Sztafeta Niepodległości: harcerze z Wilna wybiegają na polskie ulice

Share Button

W poszczególnych okresach dziejów znajdowały się grupy zapaleńców wnoszące nowy impuls w życie Narodu Polskiego. Współcześnie niewątpliwie taki impuls usiłują wnieść organizatorzy Marszu Niepodległości. Pojawiła się jednak także inna, równie cenna inicjatywa, mająca na celu pobudzenie patriotyzmu Polaków. Jest nią coroczna Sztafeta Niepodległości organizowana przez Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej.

Przez dziewiętnaście lat wileńscy harcerze biegali po drogach i bezdrożach Wileńszczyzny, przypominając Wilniukom o narodowym Święcie Niepodległości 11 listopada.

W roku 2014 wileńska drużyna postanowiła natomiast, niczym I Kompania Kadrowa Legionów, przekroczyć granicę Kongresówki i rozlać swój patriotyczny zapał na szlakach mazowieckich i podlaskich.

Sposób w jaki wileńscy harcerze demonstrują swoje przywiązanie do Ojczyzny robi wrażenie ogromne i nie może pozostać bez echa. Każdy człowiek dobrej woli, który się z nimi zetknie, patriotyzmem po prostu zarazić się musi.

To bardzo dobrze, że podopieczni księdza harcmistrza Dariusza Stańczyka pojawili się 8 listopada 2014 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, skąd oficjalnie rozpoczęli XX Sztafetę Niepodległości Ossów – Warszawa – Ostra Brama w Wilnie – Zułów – cmentarz na Rossie. Pokazali, jak można z pieśnią na ustach, w deszczu i na wietrze, a z Polską w sercach biec 570 km z przesłaniem Ojczyzny Niepodległej.

Ksiądz harcmistrz Dariusz Stańczyk znalazł taką formułę na krzewienie patriotyzmu, którą Polacy znad Wisły i Odry winni kopiować i wdrażać u siebie. Polega ona na łączeniu aktywności fizycznej i przygody z odkrywaniem miejsc pamięci, ważnych dla historii narodowej. Młodzież przebiega pomiędzy polami bitew, cmentarzami i pomnikami bohaterów, gdzie niejako dotyka wielkości i chwały Rzeczypospolitej. W grupie przeżywa radość z bycia Polakami. Tam powstają przyjaźnie oparte na wartościach. Tak właśnie kształtuje się nowa polska elita narodowa.

Cieszymy się że w tym roku znowu mogliśmy być razem z wileńskimi harcerzami. Prosiliśmy ich, żeby dalej wybiegali na polskie ulice, budzili naszego narodowego ducha. Widzimy bowiem, że młodzież wileńska to wspaniała polska młodzież, bardzo patriotyczna, wytrwała i dumna. Dlatego tak wiele możemy się od niej nauczyć i dlatego jest ona nam tak bardzo potrzebna.

W finale Sztafety ulicami Wilna z Antokola na cmentarz na Rossie wzięło udział około pięciuset dzieci i młodzieży.

Zułów – Dęby Pamięci

Pikieliszki. Dwór Piłsudskiego

XX Sztafeta Niepodległości

Na uroczystej harcerskiej odprawie przy grobie matki i serca Józefa Piłsudskiego na Rossie ksiądz harcmistrz zapowiedział, że kolejna, XXI Sztafeta Niepodległości rozpocznie się na polach Zadwórza koło Lwowa, gdzie 17 sierpnia 1920 r. 330 polskich obrońców tego miasta zatrzymało ofensywę bolszewickiej Pierwszej Armii Konnej Siemiona Budionnego. Następnie Sztafeta pobiegnie do Lwowa i przez polskie Kresy – Małopolskę Wschodnią, Wołyń, Polesie, Ziemię Nowogródzką i Wileńską – do Wilna. Jak zapowiedział organizator, po drodze harcerze złożą hołd polskim bohaterom narodowym urodzonym na tych ziemiach – Tadeuszowi Kościuszce, Romualdowi Trauguttowi, Krystynie Krahelskiej, Adamowi Mickiewiczowi oraz wielu innym znanym i zapomnianym obrońcom Polski poległym i pomordowanym na Kresach Wschodnich

 

Relację z XX Sztafety Niepodległości można także zobaczyć w materiale opublikowanym przez TVP w programie „Wilnoteka” z dnia 12.11.2014

2014-12-08_174025
Kliknij w obrazek aby zobaczyć program TVP Polonia „Wilnoteka” – zostaniesz przekierowany na stronę TVP
Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.